Az aromaterápia

Az aromatikus hatóanyagokat tartalmazó gyógynövények és az ezekből készült illóolajok külső és belső alkalmazása az egészség 

megőrzése és a betegségek gyógyítása érdekében. Aromaterápia segítségével javíthatunk életminőségünkön, a házipatika része lehet a megelőzésben és a gyógyításban. Úgy tekinthetünk rá, mint az orvoslás jövőbeni fontos területére. Az aromaterápia eredete évezredekre nyúlik vissza. Ez egy egzotikus gyógymód, ugyanakkor drámaian hatásos lehet. Napjainkban ismét divatba jött, főleg a stressz oldására használják. A gumiból, gyantából, fakéregből és virágszirmokból kivont értékes illóolajokat – kellemes illatuk miatt – már az ókori egyiptomiak is használták, részben gyógyszerként, részben vallási célokra. Indiában szertartásokon és gyógyításra használták őket. Kínában az akupunktúra mellett a növényi kivonatokat is századok óta alkalmazzák kiegészítő kezelésként.

Újkori története

Az aromaterápia elnevezést előszőr 1928-ban René-Maurice Gattafossé francia vegyész használta, aki azt tapasztalta, hogy a kezén lévő égett seb a rácsöppentett levendulaolajtól hamar begyógyult.Tanulmányozni kezdte az illóolajok antiszeptikus tulajdonságait. Munkásságát honfitársa, dr. Jean Valnet folytatta, aki a második világháborúban megsebesült katonák sebeit illóolajokkal gyógyította. Később újfent csak egy francia, Marguerite Maury alkalmazott aromaterápiát páciensein. A kitűnő biokémikusnő felismerte, hogy az illóolajok felszívódnak a bőrön át és szétoszlanak a szervezetben.